Koło Brzeskie Towarzystwa Pomocy
im. Św. Brata Alberta
KRS  0000311370
 1%
Dlaczego dla Nas

17 NIEDZIELA ZWYKŁA ROK B

„Otwierasz rękę, karmisz nas do syta.”

     Okazuje się, że Bóg troszczy się również o ludzkie ciało. Chociaż najważniejsze dla Niego jest to żebyśmy zdobyli Królestwo Niebieskie; to jednak nie jest Mu obce również to, jak żyjemy tu na ziemi i troszczy się także o nasze ciała. Oczyszczając sumienia z grzechów w akcie pokuty przeprośmy również za brak ufności w Opatrzność Bożą, w Bożą opiekę nad nami.

Podobnie jak poprzednie cuda – uciszenie burzy, uzdrowienie kobiety, wskrzeszenie córki Jaira – tak również dzisiejszy cud rozmnożenia chlebów i ryb i nakarmienie pięciu tysięcy samych mężczyzn, miał na celu wzmocnienie wiary tych, którzy się zgromadzili. Cud miał miejsce po wcześniejszym nauczaniu – jak nas informuje ostatnie zdanie Ewangelii odczytanej tydzień temu – „I zaczął ich nauczać”. To nauczanie trwało na tyle długo, że zastał ich wieczór i nie było czasu aby pójść i zakupić żywności. Dzisiaj, ta postawa Jezusa Dobrego Pasterza z poprzedniej niedzieli przedłuża się i otrzymuje swoją kontynuację o drugi wymiar – doczesnego życia. Okazuje się, że Bogu nie są obce również te nasze kłopoty materialne, doczesne, związane z życiem tu na ziemi; stąd wśród siedmiu próśb w modlitwie Pańskiej pojawiła się i ta: „Chleba naszego powszedniego…”. Musimy jednak pamiętać o kolejności postępowanie Dobrego Pasterza – najpierw nauczanie, a potem nakarmienie. Dla nas to oznacza, abyśmy najpierw starali się o Królestwo Boże, a Bóg wszystko inne nam doda. Szukajmy najpierw Królestwa Bożego, a wtedy wszystkie inne sprawy będą na swoim miejscu.

W tym kontekście warta zauważenia i naśladowania jest postawa tych tłumów. Słuchali Jezusa karmiąc się Jego słowem i w pewnym momencie wiedzieli, że będą głodni, a mimo to nadal Go słuchali – mamy tu przykład wspaniale połączonej modlitwy z postem. W niedziele nie jem posiłku aż do ostatniej Mszy południowej, bo kiedy się najem to ciężko się odprawia i to kazanie jest jakieś ospałe. Może Kościół powinien powrócić do starej, przez wieki wypracowanej formy postu Eucharystycznego – chętnie by to zrobił, ale boi się, że spośród przyjmujących Komunie św. mało kto by go zachował.