Koło Brzeskie Towarzystwa Pomocy
im. Św. Brata Alberta w Pępicach

Regulamin obowiązujący w schronisku św. Brata Alberta prowadzonym przez Koło Brzeskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

  1. Schronisko jest domem czasowego pobytu dla bezdomnych mężczyzn.
  2. Pobyt w schronisku św. Brata Alberta powinien dopomóc w odnalezieniu miejsca w społeczeństwie i zdobyciu pełnej niezależności poprzez modlitwę, pracę, całkowitą abstynencję i czynny udział w życiu wspólnoty.
  3. Prawo do korzystania w schronisku mają osoby z terenu całego kraju, kierowane przez ośrodki pomocy społecznej, organizacje kościelne, szpitale, zakłady karne, organy porządkowe i osoby prywatne. Kierownik ma obowiązek sprawdzić, czy zgłaszający się jest faktycznie bezdomny.
  4. Koordynatorem całości życia i pracy opiekuńczo-resocjalizacyjnej w schronisku jest kierownik Schroniska, który działa w oparciu o pomoc opiekunów, opiekę duchową sprawuje kapelan. Nadzór nad działalnością organizacyjną sprawuje prezes Koła i Zarząd Koła zabezpieczając byt domu.
  5. Bezpośrednimi przełożonymi mieszkańców są opiekunowie, którzy pełnią dyżury w ciągu całej doby według ustalonego porządku i oni załatwiają wszelkie sprawy związane z codziennym życiem. W sprawach spornych mieszkańcy schroniska mają prawo do interwencji u kierownika schroniska, a w przypadkach sporu z kierownikiem – u Prezesa Koła , Zarządu Koła.
  6. Na terenie schroniska mogą przebywać poza etatowymi pracownikami i jego mieszkańcami jedynie ci, którzy uzyskali zgodę Zarządu Koła lub kierownika .
  7. Mieszkańcy schroniska mają prawo do opieki duszpasterskiej, medycznej i socjalnej oraz pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych w miarę możliwości Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
  8. Każdy mieszkaniec powinien mieć swoje łóżko ze swobodnym do niego dostępem.
  9. Czas pobytu w schronisku jest różny i zależy od sytuacji danej osoby.
  10. Pobyt w schronisku jest odpłatny. Mieszkaniec wnosi odpłatność za pobyt w wysokości 70% otrzymywanych stałych dochodów – nie więcej niż całkowity koszt utrzymania. W przypadku pokrycia pobytu częściowo pozostałą kwotę dopłaca rodzina lub Gmina ostatniego miejsca stałego meldunku. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Koła może zwolnić mieszkańca od częściowej opłaty.
  11. Wszystkie osoby zdolne do określonej pracy, zobowiązane są przepracować na rzecz schroniska w wymiarze od 6 do 8 godzin dziennie. Kierownik schroniska może zwolnić od pracy ze względu na stan zdrowia. Odmawiający pracy rezygnuje tym samym z pobytu w schronisku.
  12. Osoby nadużywające alkoholu a mający źródło dochodu zobowiązane są przekazać pieniądze do depozytu, z których dokonywane będą zakupy na jego potrzeby przez upoważniona osobę.
  13. Każda osoba zamieszkująca w Schronisku św. Brata Alberta winna stosować się do zaleceń kierownictwa, przyczyniając się do wytworzenia rodzinnej atmosfery, zwracając przy tym uwagę na samodyscyplinę i samowychowanie.
  14. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu i ustaleń zawartych w załączniku nr 1. Załącznik ten jest oświadczeniem, które każdy przebywający w schronisku musi podpisać i przestrzegać.
  15. Mieszkańcy schroniska zobowiązani są do właściwego odnoszenia się do przełożonych.
  16. Mieszkańcy mają prawo do utworzenia samorządu, który będzie reprezentował ich interesy wobec kierownictwa domu i zarządu koła, a także wspomagał przełożonych w prowadzeniu schroniska.
  17. Wnioski Samorządu Mieszkańców rozpatruje kierownik schroniska, który wydaje decyzję. Od powyższej decyzji istnieje możliwość odwołania się do Zarządu Koła. Decyzja zarządu jest ostateczna i nieodwołalna.
  18. Mieszkańcy, którzy naruszyli przepisy regulaminu i którzy zostali zawieszeni w prawach mieszkańca, mogą pozostać na okres próbny w wydzielonej sali bez możliwości korzystania innych uprawnień mieszkańca. Podlegają oni szczególnemu nadzorowi kierownika i w pierwszym rzędzie mogą być usunięci.
  19. Jak w każdej ludzkiej wspólnocie, tak i w Schronisku św. Brata Alberta stosuje się system nagród i kar:

NAGRODY ZA WZOROWE ZACHOWAnie

  • pochwała opiekuna
  • pochwała kierownika,
  • pochwała wobec wspólnoty,
  • pochwała wobec przedstawicieli Zarządu Koła,
  • nagroda rzeczowa i inne wyróżnienia.

KARY ZA NARUSZENIE REGULAMINU

  • upomnienie,
  • nagana opiekuna,
  • nagana kierownika,
  • nagana wobec przedstawicieli Zarządu Koła,
  • przeniesienie do innej sali, na inne łóżko, materac,
  • zakaz wyjścia,
  • dodatkowa praca,
  • opuszczenie schroniska,
  • zakaz powrotu do schroniska.

20. Ramowy porządek dnia w schronisku:

21.Czuwanie nad przestrzeganiem regulaminu.